poniedziałek, 4 maja 2015

Oferta na wakacje - Obóz językowy dla dzieci dwujęzycznych "Z językiem polskim na małopolskiej wsi"

Z ogromną przyjemnością dzielę się z Wami informacją na temat obozu językowego dla dzieci dwujęzycznych organizowanego tego lata na Małopolsce.
Jest to bardzo interesująca oferta dla rodziców pragnących połączyć atrakcyjny wypoczynek z rozwijaniem języka polskiego u swoich dzieci. To wszystko w towarzystwie innych rodzin dwujęzycznych!

Osobiście, będę miała okazję uczestniczyć w obozie lipcowym: Zostałam poproszona przez dr Elżbietę Ławczys i mgr Małgorzatę Śliwę o poprowadzenie zajęć dla rodziców w czasie tego turnusu. W imieniu organizatorów zapraszam serdecznie!

A oto opis przedsięwzięcia:"Z JĘZYKIEM POLSKIM NA MAŁOPOLSKIEJ WSI"

TURNUSY WAKACYJNE DLA DZIECI DWUJĘZYCZNYCH 
(z rodzinami/rodzicem/opiekunem) 

Cel: wsparcie języka polskiego u dwujęzycznych dzieci w wieku przedszkolnym – poszerzanie kompetencji językowych w zabawie i codziennym użyciu języka.
Opieka merytoryczna: dr Elżbieta Ławczys (logopeda, językoznawca, nauczyciel języka polskiego jako obcego; prowadzi blog: www.dwujezycznosc.blogspot.com).
Prowadzenie zajęć: dr Elżbieta Ławczys  oraz mgr Małgorzata Śliwa (polonista, logopeda).
Możliwość umówienia się na indywidualne konsultacje logopedyczne i językoznawcze.
dr Faustyna Mounis (pierwszy turnus)
Termin:
pierwszy turnus: 20 - 29 lipca 2015 r.
drugi turnus: 17 - 26 sierpnia 2015 r.
Wiek dzieci: małe dzieci do około 7 roku życia.
Turnus przeprowadzony zostanie w spokojnym i przyjaznym dla dzieci otoczeniu gospodarstwa agroturystycznego „Pod Gruszą”  niedaleko Wieliczki i Dobczyc 

Język polski będzie towarzyszył uczestnikom podczas warsztatów językowych oraz różnorodnych przyjemnych zajęć w gospodarstwie i jego otoczeniu, na wycieczkach bliższych i dalszych. Ważnym celem turnusu jest też integracja rodzin dzieci dwujęzycznych, dzielenie się doświadczeniami, wspieranie rodziców w podejmowaniu samodzielnych działań nakierowanych na naukę języka polskiego w krajach osiedlenia.
Planowane są zorganizowane grupowe zajęcia dla dzieci wraz z rodzicami:
  • przed południem: zabawy grupowe (również zabawy wprowadzające do nauki czytania), zajęcia nawiązujące do kultury, tradycji i zwyczajów polskich;
  • popołudniami zorganizowane zajęcia i atrakcje w gospodarstwie i w plenerze: gospodarstwo agroturystyczne przystosowane jest do przyjmowania dzieci – znajduje się tam ogród, boisko, sad, staw z rybami, zwierzęta gospodarskie, koniki, las, pasieka; Planowane są (w zależności od sił i zainteresowań uczestników) warsztaty pieczenia chleba, wycieczka do tartaku, wycieczka nad rzekę (pierwsza klasa czystości wód), wizyta u kowala, spotkanie z artystą ludowym, przejażdżka na konikach, zwiedzanie miejscowych atrakcji (zabytkowego drewnianego kościoła, starej cegielni, szukanie legendarnego grzyba miłosnego), wycieczki do Krakowa (Wawelskie Wzgórze i Smocza Jama, rejs statkiem po Wiśle), Wieliczki (Bajkowa Kraina Solilandia w Kopalni Soli), Dobczyc (zamek, skansen, zalew, najlepsze w regionie lody). Każdego dnia dzieci wraz z opiekunem (przy wskazówkach prowadzącego) prowadzić będą dziennik wydarzeń/pamiętnik, zapisujący przygody i wydarzenia dnia. Na każdy dzień zaplanowane zostało „wieczorne spotkanie z językiem”: teatrzyki, opowieści, wspólne lub indywidualne czytanie bajek, wspólne oglądanie i opowiadanie bajek (dvd), słuchanie bajek (audiobooki). Planowane wspólne „kręcenie filmu” po polsku! Konkursy z miłymi nagrodami!
  • krótkie spotkania rodziców (dzieci będą miały w tym czasie zapewnioną opiekę) – dzielenie się refleksjami.

Dzieci będą mogły atrakcyjnie spędzić czas z osobami polskojęzycznymi, poznają dzieci dwujęzyczne mówiące po polsku, natomiast rodzice dostaną rzetelną wiedzę, jak wspierać harmonijny rozwój języka polskiego u swoich dwujęzycznych pociech. Podczas obozu będzie również możliwość zapoznania się z ofertą wydawnictw w zakresie najciekawszych autorów polskich dla dzieci.

Więcej informacji na temat warunków i przebiegu obozu znajdziecie na blogu dr Eli Ławczys w poście Obóz językowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz