czwartek, 3 stycznia 2013

Postanowienie noworoczne

Nadszedł Nowy Rok, niech dla każdego będzie on dobry i pełen życzliwości od innych, dla innych i dla siebie.
Nadszedł nowy rok, a z nim nowe rzeczy i nowe postanowienia.
My mamy jedno, ale ważne - będziemy więcej słuchać!

Ostatnio spędzaliśmy wiele czasu w podróży. Doskonałe na ten czas są wszystkie wynalazki do słuchania: piosenki, bajki, słuchowiska, audiobooki...Od długiego już czasu, praktycznie od narodzin, spędzamy z chłopcami sporo czasu przy muzyce, łatwe to z tatą, który gra na instrumentach i naszą wspólną pasją śpiewania. Zauważyłam jednak, że ani piosenki, ani bajki na dvd, które niekiedy oglądamy, nie wywarły wiekszego widzialnego efektu na język polski Gabrysia. Słuchowiska natomiast tak.
I jak się chwilę zastanowiłam, wydało się mi to zrozumiałe. Obraz i muzyka stymulują pracę prawej półkuli, natomiast słuchanie bajek, etc. pracę lewej półkuli - tej, odpowiedzialnej za język. Mówi o tym często profesor Jadoda Cieszyńska zalecając między innymi wyeliminowanie telewizji i słuchania piosenek przy niektórych, poważnych zaburzeniach komunikacji językowej.

Myślę, że słuchanie bajek, audiobooków - to doskonały pomysł spędzania czasu dla dzieci dwujęzycznych.
Mamy kilka egzemplarzy, ale już jadą do nas z Polski nagrania Bajek Grajek, polecone nam przez Panią Anię z Lyonu.
U nas się ta metoda sprawdza, chopcy przepadają, a to, dziś usłyszany, nowy nabytek językowy ze słuchowiska: Gabriel w czasie zabawy: Zapada noc i w lesie grasują wilki. Pięknie!

Ze specjalną noworoczną dedykacją - do posłuchania ulubienica Gabrysia z nowo wyszperanej w necie strony:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz