środa, 2 kwietnia 2014

KLUBY TUTUSIA – propozycja formuły spotkań dla rodziców i małych dzieci dwujęzycznych/wielojęzycznych poza granicami Polski oraz w Polsce!


Wiele mam/rodziców maleńkich i małych dzieci, których jednym z języków jest język polski spotyka się w różnych zakątkach kuli ziemskiej. Niekiedy nawet w małych grupkach ale w niepowtarzalnej atmosferze – bo rozmawiają po polsku!!! Rozmawiają, piją kawę, dzieci bawią się. Niekiedy organizują zajęcia zabawowe dla dzieci. To bardzo ważne spotkania. Wielce potrzebne dla zdrowia psychicznego :-), emocjonalnego – móc pobyć ze sobą, porozmawiać… Ważne jest też (niekiedy) czuć się częścią większości. I niesamowicie ważne jest, aby wspierać rozwój języka polskiego u dzieci dwujęzycznych już od najmłodszych lat, jeszcze przed pójściem do szkoły, czy nawet polskiego przedszkola.
W takiej atmosferze to może tylko się udać!


Wiemy, że wiele takich nieformalnych grup przyjacielskich już jest ale jeszcze ktoś chciałby cos podobnego stworzyć, ale nie wie jak.

Z radością przekazujemy z Elą informację o tym, iż ruszamy oficjalnie z programem KLUBÓW TUTUSIA!!!

KLUBY TUTUSIA to będą miejsca, na całym ogromnym świecie;-), gdzie spotykają się, lub zechcą się spotykać mamy/ rodzice małych dzieci polskojęzycznych. 
Pamiętajcie, iż kontakt z językiem polskim zaczyna się od narodzin, nie od pójścia do szkoły!

Zastanawiamy się, czy nie zechcieliby takich klubów w swoich własnych, ojczystych językach tworzyć rodzice, obcokrajowcy w Polsce (tu czekamy na wypowiedzi osób z Polski)!!!???

Pierwszy program spotkań tworzyła w Austrii Ela razem z Asią J.(pedagog) . Umieściła go potem na blogu i dostała kilka maili z pytaniami, czy taką ideę spotkań mogą wykorzystać mamy lub nauczycielki w innych krajach.

A dlaczego nie?

Osoby te miały wątpliwości, czy dadzą radę z konstruowaniem programu. Otóż postanowiłyśmy z Elą wspomóc pomysłami. Ela podejmuję się pisania programu językowego – co i jak i kiedy uczyć nasze dzieci. Ja natomiast otoczę program opieką psychologiczną:-)  Mamy nadzieję, że Asia J. z Austrii będzie nas wspierać informacjami jak sobie dziewczyny radzą z problemami natury „technicznej” i programowej. Potem mam nadzieję więcej osób z całego świata wspomoże doświadczeniami.

Jak pokazuje doświadczenie – jesteśmy native speakerami, więc nawet samo spotkanie daje wiele naszym dzieciom. Po Eli wyjeździe z Austrii dziewczyny radzą sobie same – Asia, pedagog, świetnie odnajduje się w planowaniu programu;-) Obecnie panie mają już swoją grupę na FB, gdzie wymieniają się informacjami o spotkaniach.

Tak naprawdę w wielu miejscach na świecie spotykają się mamy przy kawie i ciastku, żeby porozmawiać i żeby dzieci się spotkały. I o to chodzi!! O to, by spotykać się, aby nasze dzieci widziały inne dzieci i dorosłych mówiących po polsku. Często też mamy małych dzieci potrzebują wymienić się informacjami, doświadczeniami, wątpliwościami. Potrzebują spotkania z osobami z tej samej kultury, aby móc porozmawiać o swoim życiu codziennym z dzieckiem dwujęzycznym, aby znaleźć wsparcie.

Miło nam, iż takie osoby pytają o to, jak to organizujemy i miło nam o tym opowiedzieć.

Za „patrona” KLUBÓW uznałyśmy TUTUSIA – sympatycznego słonika, przyjaciela Jasia – bohatera „ZABAW TUTUSIA”, teczek z zabawami dla małych dzieci, które jakiś czas temu wymyśliłyśmy z razem z Elą, kiedy nasze pierwsze dzieci były małe i „chciało się” nam więcej książeczek z pomocnymi zabawami dla dzieci dwujęzycznych. Słonik TUTUŚ zdobył wielu przyjaciół wśród dzieci, zdobył ich sympatię. Dlatego przywołałyśmy go znów do naszych KLUBÓW, bo z nim miło i przyjemnie.

LOGO

(Logo jest w trakcie powstawania – w przyszłym tygodniu objawi się TUTUŚ dla KLUBÓW TUTUSIA)

Tak więc, jeśli jesteś rodzicem małego  dziecka dwujęzycznego, mówiącego też po polsku, zapraszamy Cię do zapoznania się z programem  KLUBÓW TUTUSIA - może jest to formuła, która będzie odpowiadała Tobie i innym rodzicom, z którymi się spotykasz. Może skorzystasz z naszych doświadczeń!

W tym momencie działają lub zamierzają ruszyć z działalnością KLUBY w:

- BRUCKL; Austria, (prow.  Asia)

- DOURDAN, Francja; (prow. Faustyna)

- Północny LONDYN, Anglia: (prow. Magda)

- Chatham UK, Anglia: (prow. Ewa)

- okolice HALLE; Niemcy: (prow. Ela)
-  POITIERS, Francja (mamy wyraziły wstepnie chęć przyłączenia się do projektu, prowadząca Asia)

(przepraszamy – jeszcze odzywały się do nas dwie osoby, ale nie możemy się doszukać maili – prosimy o kontakt)

Kluby oferują spotkania dla rodziców z małymi dziećmi (wiek od kilku miesięcy). Częstotliwość, godziny i formuła spotkań zależy tylko i wyłącznie od ustaleń rodziców, możliwości i potrzeb. Spotykamy się w domach, przy parafiach, przy szkołach. Gdzie możemy!!!

Program ogólny i językowy prowadzący i rodzice mogą otrzymywać od nas lub tworzyć według własnych potrzeb. Można też prosić ewentualnie tylko o program ogólny lub językowy. Warunkiem uzyskania od nas plików z programem jest jedynie używanie dla spotkań nazwy KLUBU TUTUSIA i powoływanie się na nas w różnych ulotkach informacyjnych, jako twórców pomysłu KLUBÓW.

Na pierwszego i głównego patrona (z względów oczywistych;-)  poprosiłyśmy Wydawnictwo WIR:


Wydawnictwo na początek proponuje wszystkim uczestnikom kupony rabatowe na pozycje dla dzieci dwujęzycznych, od czasu do czasu konkursy z nagrodami i materiały w PDF do wydrukowania (przykładowe strony z publikacji WIRu).

Uwierzyć trzeba, że stworzenie takiego klubu to nic trudnego – wystarczy znać kilkoro dzieci – dokładnie kilkoro – w takiej grupie najłatwiej się funkcjonuje nieformalnie, łatwo ustala się wszystko, łatwo realizuje program.  Poniżej podam skrócony program dwóch spotkań z Austrii – można zobaczyć jakie to proste, łatwe i przyjemne!!!!

Program ogólny obejmuje – najważniejsze punkty, które można modyfikować według potrzeb i możliwości:

1.     ćwiczenia komunikacyjne: rozmowa, dialog

2.     zajęcia językowe – wprowadzenie do czytania

3.     zabawy ruchowe / piosenki

4.     zajęcia motoryczno-plastyczno-językowe

5.     zajęcia „kulturowe” – piosenki, tradycje, geografia i historia Polski w wydaniu dla „maluszka – pieluszka”

6.     zajęcia logorytmiczne/muzyczne

7.     spotkanie rodziców

PRZYKŁADOWY PLAN ZAJĘĆ, z  GRUDNIA 2013:

14.10 - 14.25 - Książeczka na "DZIEŃ DOBRY" + dialogi/rozmowy/teatrzyki: na podstawie przeczytanej książeczki dzieci z rodzicami rozmawiały – rodzice próbowali odtworzyć dialogi z książeczki, jako rekwizyty małe kukiełki zrobione przez prowadzącego (Asia zrobiła!); można wykorzystać każdy przedmiot do rozmowy jak np. w Zabawach Tutusia ploteczki ze sobą prowadzą łyżeczka i szczoteczka

14.25 - 14.45 - Zajęcia językowe – wprowadzenie do czytania było to jedno z pierwszych spotkań, więc wprowadzone zostały samogłoski i odgłosy zwierzątek oraz pierwsze sylaby dla starszych chłopców; wraz z kolejnymi zajęciami materiał dla dzieci różnicuje się – nawet bardzo małe dzieci nauczyły się samogłosek – HANIA i ANIA potwierdzicie
J ? a starsze pierwszych sylabek – Alex!! ;-) Dokładny program językowy – materiał, można otrzymać po deklaracji przyjęcia nazwy KLUB TUTUSIA.

14.50 - 15.00 - przerwa ruchowa dla dzieci...
"Stary niedźwiedź mocno śpi" - powtórka zabawy z poprzednich zajęć (okazało się to tak popularnym wśród dzieci punktem programu, że jeszcze był „Jedzie pociąg z daleka” i „Wlazł kotek na płotek” itp. Z własnego doświadczenia wiem, że w domu, tylko z mamą, zabawy takie nie sprawiają aż tyle frajdy!!! A są baaardzo potrzebne dzieciom, które poznają w ten sposób zabawy polskie)

15.00 - 15.30 – Kreuję swoją wyobraźnię I – zajęcia motoryczno-plastyczno-językowe – przygotowujemy kartki świąteczne dla babci, dziadka, wujka i cioci, przyjaciela lub rodziny w Polsce. (dzieci robią coś, co pozostaje, można zabrać do domu, pokazać innym, ważne jest też wykorzystanie polskich zwrotów pisanych)

15.30 – 15.40 – Kreuję swoją wyobraźnię II – zajęcia motoryczno-plastyczno-językowe Zestawy BALWANEK lub CHOINKA, ŁOŚ ŚWIĄTECZNY!
Zadanie dla dzieci w każdym wieku... pomoc rodzica potrzebna!!!!

15.40 – 15.50 - KOLĘDA: „Przybieżeli do Betlejem pasterze.” (kultura i zwyczaje polskie! – dobieramy do aktualnego „wydarzenia kalendarzowego”)

15.50 - 16.00 „Muzyka, rytm i słowo”  - zabawy logorytmiczne – (wykorzystujemy muzyka, jak mamy, jak nie to wystarczą proste instrumenty i proste zabawy: tu było np. naśladowanie kroków zwierzątek),

16.00 - spotkanie z rodzicami (bardzo ważny punkt, wyczekiwany przez rodzicó
8., można wymienić się nowościami, informacjami, wątpliwościami; w tym czasie dobrze, by dzieci miały jakieś zabawki…, w lecie mogą biegać po podwórku)
Ogólny PLAN ZAJĘĆ z 18.01.2014: 

1. Zabawa „logorytmiczna” – odgłosy zwierzątek i tańce łamańce ;-)
2. Wierszyk na powitanie – dialog „Kto ty jesteś???“. Następnie próba dialogu mamy i dziecka.
3. Wprowadzenie do czytania, powtórka z ostatnich zajęć plus nowy materiał (pierwsze sylaby i słowa)
4. Kreuję swoją wyobraźnię. ”Zapoznaję się z Polską!”
5. Czas na zabawę – piosenka
6. Piszemy i wyklejamy kartkę dla babci i dziadka: DZIEŃ BABCI I DZIADKA! 21 styczeń!
7. Rozmowa mam: plan dalszej organizacji!!! Nowe pomysły ze strony mam chętnie i mile widziane!

http://dwujezycznosc.blogspot.de/2014/01/spotkanie-polonijne-dzieci-z-karyntii.html

WAŻNE: rodzice, mama lub tata uczestniczą w spotkaniach!Póki co KLUBY TUTUSIA są nieformalnymi „organizacjami”, zobaczymy, czy zajdzie kiedyś potrzeba zmiany ich statusu.

Czekamy na pytania i zgłoszenia.


10 komentarzy:

 1. Dzien dobry ,

  chcialabym zapytac czy tego tepu spotkanie sa lub beda organizowane we Wloszech ( Mediolan ) ?

  Dziekuje i pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzien dobry,
   nie mam wiadomosci czy w okolicach Mediolanu organizowane sa tego typu spotkania. Istnieje natomiast mozliwosc, ze Pani wraz z dwojka lub trojka rodzicow moze otworzyc taki Klub Tutusia, wystarczy troszke czasu, checi i kilkoro malych dzieci polskojezycznych. Dla Panstwa bedzie to przyjemny czas wsrod rodakow, a dla dzieci kontakt z jezykiem polskim!
   Gdyby Pani byla zainteresowana, prosze sie do nas odezwac.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Od niedawna odbywają się zajęcia w języku polskim dla przedszkolaków w Mediolanie, to nie jest co prawda Klub Tutusia, ale może też zainteresuje panią, proszę zajrzeć na stronę internetową dwutygodnika dla Polaków we Włoszech Nasz świat http://www.naszswiat.net/y-we-woszech/nie-przegap/7412-zajcia-edukacyjne-dla-przedszkolakow-w-mediolanie.html.

   Usuń
 2. Witaj Faustyno - u nas nad jeziorem we Friedrichshafen/ Niemcy przy granicy Austrii i Szwajcarii rozpoczelysmy akurat w tym tygodniu pierwsze spotkanie polskiej grupy zabawowej. Jestem zainteresowana Waszym Programem - na pewno pomoze to nam w przygotowywaniu kolejnych spotkan. Jest tez druga grupa po drugiej stronie jeziora w Konstancji. Powiadomie znajome. Nasza grupe mamy bardzo mieszana, od dziecka trzymiesiecznego do 10 lat. Prosze o dalsze informacje. Na jaki adres mejlowy moge pisac? Z gory dziekuje i pozdrawiam. Justyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Faustyno - u nas nad jeziorem we Friedrichshafen/ Niemcy przy granicy Austrii i Szwajcarii rozpoczelysmy akurat w tym tygodniu pierwsze spotkanie polskiej grupy zabawowej. Jestem zainteresowana Waszym Programem - na pewno pomoze to nam w przygotowywaniu kolejnych spotkan. Jest tez druga grupa po drugiej stronie jeziora w Konstancji. Powiadomie znajome. Nasza grupe mamy bardzo mieszana, od dziecka trzymiesiecznego do 10 lat. Prosze o dalsze informacje. Na jaki adres mejlowy moge pisac? Z gory dziekuje i pozdrawiam. Justyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Justyno, bardzo sie ciesze, ze rozpoczelyscie wraz z innymi mamami spotkania polskiej grupy zabawowej.
   Bardzo chetnie powitamy Was w Klubach Tutusia!
   Prosze pisz na faustynamounis@gmail.com
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 4. Witam! Proszę o informację, do kogo mogłabym napisać w sprawie pytań i wskazówek dotyczących stworzenia takiego klubiku. Mieszkam w Hildesheim w Niemczech i jestem pedagogiem wczesnoszkolnym, jestem mamą dwójki małych dzieci, z którymi jako jedyna rozmawiam po polsku. Chciałabym, żeby mogły poprzez zabawę, piosenki i kontakt z innymi dziećmi poznawac polską mowę. Z góry dziękuję za odpowiedź! Kasia

  OdpowiedzUsuń
 5. Kasiu, proszę o kontakt mailowy. Mój adres to faustynamounis@gmail.com. Pozdrawiam i cezkam na wieści!

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam!
  Czy ma Pani może kontakt z kimś z Wiednia, kto byłby zainteresowany tego rodzaju spotkaniami?
  Dziękuję i pozdrawiam serdeczenie!
  Joanna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Joasiu,
   na dzien dziesiejszy chyba nie ma nikogo w Wiedniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, zeby tam cos powstalo! Jezeli zbierzesz jedna lub dwie chetne mamy, mozecie zalozyc Klub Tutusia! Gdybys byla zainteresowana prosimy o kontakt mailowy - ze mna lub z Ela Lawczys. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń